ketony informacje

Ketony — najważniejsze informacje

Ketony — najważniejsze informacje

Ketony są wytwarzane w naszym organizmie cały czas. Jednak na diecie ketogenicznej, podczas ketozy ich ilość jest bardzo zwiększona. To właśnie dzięki metabolizowaniu ketonów zyskujemy energię i możemy w łatwy sposób spalać tłuszcz na keto. W tym artykule dowiesz się więcej o ketonach i o tym jak są wykorzystywane.

Ketony w diecie ketogenicznej

Keton to grupa związków organicznych zwierających grupę ketonową. Powstają one w wątrobie podczas utleniania kwasów tłuszczowych, gdzie następnie są transportowane do układu obwodowego i wykorzystywane jako źródło energii.

Zwiększona ilość ketonów pojawia się, gdy przechodzimy na dietę ketogeniczną. Gdy znacznie ograniczymy spożycie węglowodanów i wyczerpiemy to źródło energii, organizm zaczyna szukać innego źródła. Znajduje się je w tłuszczach, które zaczyna rozkładać, a następnie produkować ketony, które wykorzystuje do pozyskiwania energii. Dzięki temu procesowi organizm może w o wiele łatwiejszy sposób rozkładać tłuszcze zmagazynowane w organizmie, dzięki czemu odchudzanie jest znacznie prostsze. 

W jaki sposób powstają ketony?

Ketony powstają w trakcie procesu, który nazywa się ketogenezą. W przypadku, gdy glukoza jest trudno dostępna, ciało przestawia się na produkcję ciał ketonowych, która ma miejsce w mitochondriach komórek wątroby zwanych hepatocytami. Ketogeneza prowadzi do produkcji trzech rodzajów ciał ketonowych i są to: aceton, acetooctan, beta-hydroksymaślan.

Jak zmierzyć poziom ketonów w organizmie?

W celu sprawdzenia ilości ketonów w naszym ciele należy przejść odpowiednie testy.

Ketony można zmierzyć za pomocą:

  1. Badania krwi

Jest to najdokładniejsza metoda sprawdzenia ilości ketonów w naszym organizmie, którą można przeprowadzić samodzielnie w domu. Za pomocą specjalnego miernika, który kosztuje około 200-400 złotych z paskami testowymi można w łatwy sposób sprawdzić jak dużo ketonów znajduje się w naszym organizmie. Jest to jednak najbardziej kosztowna metoda.

  1. Badania moczu

Można również wykorzystać tańszą metodę, jednak mniej dokładną. Za pomocą badania moczu przy pomocy specjalnych pasków testowych można sprawdzić ile mniej więcej ketonów znajduje się w naszym organizmie. Jest to również metoda mniej inwazyjna.

  1. Badania oddechu

Jest to najmniej dokładna metoda badania ilości ketonów w organizmie, jednak jest to bardzo wygodny sposób. Należy wiedzieć, że to badanie jest najmniej dokładne, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w głębokiej ketozie.

Jaki powinien być poziom ketonów w organizmie?

Ilość ketonów w organizmie jest uzależniony od uwarunkowań oraz diety. Dlatego też wyniki, które są pozytywne dla każdej osoby będę po prostu inne. Zazwyczaj najlepszym przedziałem dla większości osób jest 1,5 – 3,0 mmol/L. Skrót mmol/L oznacza milimole na litr.

Ogólnie można przyjąć następujące miary:

  • Negatywny: mniej niż 0,6 mmol/L.
  • Od niskiego do umiarkowanego: 0,6 do 1,5 mmol/L
  • Wysoki: 1,6 do 3,0 mmol/L
  • Bardzo wysoki: Powyżej 3,0 mmol/L

Ketony – podsumowanie

Ketony są wyznacznikiem tego w jak głębokiej ketozie znajduje się nasz organizm. Dla osób, które w sposób domowy i dla siebie stosują dietę ketogeniczną nie będą niczym więcej jak ciekawostką. Jednak w celu maksymalizacji efektów swojej diety ketogenicznej warto jest zbadać poziom ketonów we krwi i w odpowiedni sposób zmodyfikować swoją dietę na podstawie wyników.

Facebook Twitter Google+

ZDOBĄDŹ RABAT 10%

Zapisz się na Newsletter Ketomanii, aby skorzystać z promocji.

Powiadomimy cię o nowościach w sklepie i specjalnych promocjach!