chudnięcie na keto

Chudnięcie na diecie ketogenicznej (keto)

Chudnięcie na diecie ketogenicznej (keto)

Większość osób, które rozpoczynają dietę keto, robi to, aby w szybki sposób zrzucić wagę. Jest to tylko jeden ze skutków ubocznych keto, ale nie można odmówić mu skuteczności w pozyskiwaniu nowych zwolenników diety ketogenicznej. Jeśli chudnięcie jest Twoim głównym celem podczas przechodzenia na ten rodzaj diety to w tym artykule dowiesz się wszystkiego czego na ten temat potrzebujesz wiedzieć.

Przed przejściem na keto w celu chudnięcia skonsultuj się ze specjalistą

Dieta ketogeniczna jest świetna jednak na samym początku należy skonsultować się ze specjalistą. Z racji tego, że przejście ciała w stan ketozy, która jest podstawą tego typu diety, jest bardzo obciążające dla organizmu – szczególnie w początkowych fazach, czyli na keto adaptacji, która trwa około 30 dni. Podczas przechodzenia w stan ketozy bardzo obciążone są narządy takie jak nerki, wątroby, czy trzustka. Dzieje się tak, ponieważ gdy jesteśmy na ketozie to w naszej krwi wykształcają się ciała ketonowe, które muszą być uwolnione właśnie przez te narządy.

Z tego też względu warto jest przed podjęciem diety ketogenicznej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania.

Keto adaptacja, a chudnięcie

Na samym początku diety ketogenicznej należy przejść keto adaptację. Polega ona na zmianie przez organizm źródła, z którego pozyskuje on energię z węglowodanów na tłuszcze. Proces ten – szczególnie dla osób początkujących – może być bardzo trudny.

Podczas keto adaptacji konieczne jest bardzo dokładne przestrzeganie spożycia swoich składników odżywczych (około 5-10% węglowodanów, 20-30% białka i 70-75% tłuszczy). Nie można również pozwolić sobie na podjadanie, czy też alkohol. Jest to bardzo ważne podczas przechodzenia w stan ketozy.

Jeśli chodzi o chudnięcie podczas keto adaptacji to można spodziewać się dosyć szybkiej utraty wagi – nawet 5-10 kilogramów w ciągu pierwszego miesiąca. Jest to spowodowane przez utratę wody z organizmu oraz jego oczyszczenie. Dodatkowo organizm o wiele szybciej spala tłuszcz podczas adaptacji, ponieważ jest to dla niego po prostu szok.

Dieta ketogeniczna, a chudnięcie

Po przejściu keto adaptacji w końcu ciało wchodzi w stan ketozy. Jeśli cała dieta była odpowiednio przeprowadzona i stosowana poczujesz o wiele większą ilość energii, łatwiej będzie Ci się myśleć oraz będziesz o wiele bardziej sytą osobą po każdym posiłku. Dzięki temu, że ketoza pobiera energię głównie z tłuszczy, to jest on o wiele łatwiej i szybciej metabolizowany przez Twój organizm oraz w o wiele prostszy sposób można zrzucić swoją wagę.

Jednak należy pamiętać, że po keto adaptacji tempo chudnięcia jest podobne do tego na innych dietach i również trzeba liczyć swoje kalorie. Bardzo ważny jest tutaj odpowiedni deficyt energetyczny. Zazwyczaj tak jak w przypadku normalnych diet wystarczy spożywać 200-300 kalorii mniej niż potrzebujesz dziennie, aby sukcesywnie zrzucać około 0,5-1 kilograma tygodniowo co jest bardzo zdrowe.

Dodatkowo podczas ketozy Twoje ciało w odpowiedni sposób gospodaruje hormonami, dzięki czemu zrzucanie wagi jest również o wiele łatwiejsze. Również dzięki używaniu zdrowych tłuszczy o wiele łatwiej jest przestrzegać samej diety, ponieważ jest ona o wiele bardziej syta.

Przyczyny, przez które nie chudniesz na diecie ketogenicznej (keto)

Większość początkujących osób, które rozpoczynają keto dietę robi to zazwyczaj bez odpowiedniej wiedzy. Dlatego też dzielimy się swoją na tym blogu!

Do najczęstszych przyczyn braku chudnięcia na diecie ketogenicznej jest nieosiągnięcie stanu ketozy. Dzieje się tak zazwyczaj z dwóch powodów:

  • Spożywasz zbyt dużo węglowodanów

Na diecie ketogenicznej należy spożywać maksymalnie 5-10% weglowodanów jeśli chodzi o całość dziennych posiłków. Większa ich ilość po prostu wybija z ketozy.

  • Spożywasz zbyt dużą ilość białka

Białko na diecie ketogenicznej powinno stanowić maksymalnie 20-30% całości jadłospisu. W przypadku spożywania większej jego ilości ciało przechodzi glukoneogenezę, która sprawia, że Twoje ciało “zmienia białko w węglowodany”, przez co wypadasz z ketozy.

  • Nie trzymasz deficytu kalorycznego

Tak jak na każdej diecie, aby schudnąć, należy trzymać deficyt kaloryczny, czyli spożywać mniej kalorii niż ich potrzebujemy. Na keto jest to o bardzo ułatwione jednak nadal należy uważać na podjadanie zbyt dużej ilości przekąsek keto.

  • Za mało śpisz, nie ćwiczysz, masz zbyt dużo stresu

Jeśli zbyt mało śpisz lub masz za mało stresu to Twoje ciało najprawdopodobniej ma bardzo utrudnione zadanie jeśli chodzi o chudnięcie. Zbyt mała ilość snu, czy chroniczny stres wytwarza hormony, które negatywnie wpływają na cały proces. Dodatkowo jeśli mało się ruszasz ma to taki sam efekt i najprawdopodobniej wtedy również nie trzymasz odpowiedniego deficytu kalorycznego.

Facebook Twitter Google+

ZDOBĄDŹ RABAT 10%

Zapisz się na Newsletter Ketomanii, aby skorzystać z promocji.

Powiadomimy cię o nowościach w sklepie i specjalnych promocjach!