co to dieta ketogeniczna keto

Co to dieta ketogeniczna (keto)?

Co to dieta ketogeniczna (keto)?

Dieta ketogeniczna, która jest oparta na jak największym ograniczeniu węglowodanów oraz znacznemu zwiększeniu spożywania tłuszczy, zyskuje coraz większą popularność i jest stosowana przez szybko rosnące grono osób chcących zadbać o swoje zdrowie. Większość zaczyna ten rodzaj diety po to, aby schudnąć, jednak warto wiedzieć, że daje ona o wiele więcej korzyści. W tym artykule dowiesz się czym jest dieta ketogeniczna oraz dlaczego warto ją zastosować.

Dieta ketogeniczna – najważniejsze informacje

Dieta keto skupia się na tym, aby organizm przestał wykorzystywać węglowodany jako podstawowe źródło energi i zaczął w tym celu używać tłuszczy. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy oraz zyskujemy znaczną poprawę funkcji poznawczych, czy też zwiększoną ilość energii. Ten rodzaj diety jest dosyć rygorystyczny, ponieważ opiera się na znacznym ograniczeniu spożywania produktów, które są bardzo popularne i używane przez ogromną ilość osób na co dzień.

Nie diecie keto nie można spożywać na przykład:

 • Chleba
 • Makronu
 • Jabłek
 • Bananów
 • Mleka
 • Piwa
 • Chipsów
 • Czekolady

W celu odpowiedniego zastosowania diety ketogenicznej należy wprowadzić swoje ciało w ketozę co poprzedza keto adaptacja, która może trwać nawet około 30 dni. W jej trakcie pojawia się również grypa ketonowa, która wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie oraz powoduje wiele nieprzyjemnych skutków (jej siła jest uzależniona od indywidualnych przystosować takich jak na przykład elastyczność metaboliczna organizmu i czasami w ogóle nie występuje lub jest bardzo słaba). Jednak po przetrwaniu okresu adaptacji, nasze ciało uzyskuje już stan, w którym zaczyna wykorzystywać do pozyskiwania energii tłuszcz, a nie tak jak wcześniej węglowodany. Samo utrzymanie ketozy również wiąże się z zachowaniem odpowiedniej diety, ponieważ przesadzając w danym dniu z ilością węglowodanów, czy też białka w diecie możemy w łatwy sposób się z niej wytrącić.

Na diecie keto należy na co dzień jeść podstawowe składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Ich proporcje powinny wyglądać następująco:

 • Węglowodany – 5-10%
 • Białko – 20-30%
 • Tłuszcze – 70-75%

Zalety diety ketogenicznej

Do podstawowej korzyści z diety keto należy oczywiście znaczne ułatwione odchudzanie. Posiłki zawierające dużą ilość tłuszczy są o wiele bardziej sycące co sprawia, że łatwiej jest spożywać dziennie odpowiednią ilość kalorii, tak aby utrzymać deficyt kaloryczny. Dodatkowo sama dieta, z racji, że jest oparta na spożywaniu tłuszczy, wyklucza wiele niezdrowych przekąsek, a nawet alkohol typu piwo, wina deserowe, czy też drinki ze słodkimi napojami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odchudzaniu na keto to zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem: Chudnięcie na diecie ketogenicznej.

Do innych zalet keto należy:

 • Znacznie poprawione ogólne samopoczucie
 • Ulepszone funkcje poznawcze
 • Mniejszy głód
 • Zwiększone uczucie sytości po posiłkach
 • Lepszy sen
 • Więcej energii
 • Zmniejsza ryzyko cukrzycy
 • Skuteczne zmniejszenie częstotliwości występowania migreny
 • Zwiększa wydolność organizmu

Zalet diety ketogenicznej jest bardzo dużo – z tego też powodu jest ona praktykowana przez coraz większą liczbę osób. Jednak posiada ona również wady.

Wady diety keto

Do pierwszej i najczęściej poruszanej wady diety ketogenicznej należy to, że jest ona bardzo rygorystyczna. Nie można jeść sporej ilości produktów, które zawierają węglowodany. W to wchodzą również owoce takie jak na przykład jabłka, czy też banany. Znacznie utrudnia ona również wyjścia na miasto, ponieważ ciężko jest znaleźć restauracje, które w swojej ofercie posiadają dania, które można spożywać na diecie keto.

Kolejną wadą tego rodzaju diety jest również jej trudne rozpoczęcie. Keto adaptacja trwa długo oraz wiąże się zazwyczaj (u niektórych ludzi objawy w ogóle nie występują lub są bardzo słabe) z negatywnymi skutkami wpływającymi na samopoczucie.

Jednak po przetrwaniu keto adaptacji i trzymaniu się rygorystycznego jadłospisu zalety znacznie przewyższają jej wady.

Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania

Należy jednak wiedzieć, że dieta keto nie jest dla każdego. Podczas jej stosowania tworzą się ketony, z którymi muszą poradzić sobie nasze nerki, wątroba i trzustka. Z racji tego, że są one bardziej obciążone, osoby cierpiące na schorzenia związane z tymi narządami nie powinny stosować diety ketogenicznej. Ten rodzaj diety odradza się również osobom cierpiącym na schorzenia metaboliczne oraz wysokie nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią nie powinny w tym czasie stosować tego rodzaju diety.

Przed zastosowaniem tego typu diety, która powoduje ogromną zmianę i szok dla organizmu, warto jest skonsultować się z lekarzem oraz przejść podstawowe badania. Warto również przy układaniu jadłospisu keto skorzystać z pomocy dietetyka, tak aby w Twojej diecie keto na pewno pojawiły się potrzebne ci do funkcjonowania witaminy i minerały.

Może Cię również zainteresować: Co jeść na keto?

Facebook Twitter Google+

ZDOBĄDŹ RABAT 10%

Zapisz się na Newsletter Ketomanii, aby skorzystać z promocji.

Powiadomimy cię o nowościach w sklepie i specjalnych promocjach!