Keto grypa nie jest prawdziwą chorobą i nie ma nic wspólnego z prawdziwą grypą. Jednak swoją nazwę zawdzięcza zespołowi objawów, które pojawiają się podczas wchodzenia w stan ketozy. Ma ona miejsce, gdy Twoje ciało przestaje wykorzystywać jako źródło energii węglowodany, a zaczyna przetwarzać tłuszcze oraz produkować ketony.
W tym artykule dowiesz się czym jest grypa ketonowa, jakie ma objawy oraz wszystkich innych informacji, jakie będą Ci potrzebne, aby przejść ją łagodnie i na spokojnie.
Co to jest keto grypa?
Gdy przechodzisz w stan ketozy i zaczynasz wykorzystywać jako źródło energii głównie tłuszcze to Twoje ciało doznaje szoku i możesz odczuwać złe samopoczucie. Dzieje się tak przez odstawienie węglowodanów, a podczas grypy ketonowej odczuwasz po prostu jej skutki.
O keto grypie najprawdopodobniej dowiesz się nie z czasopism naukowych, a od znajomych keto maniaków, czy też poprzez social media. Niemniej jednak występuje ona dosyć często, a jej skutki mogą być albo bardzo łagodne, albo dosyć trudne do przetrwania. Warto jest jednak wiedzieć, że grypa ketonowa trwa tylko kilka dni i należy uzbroić się po prostu w cierpliwość, aby w pełni wykorzystać zalety ketozy.
Co powoduje grypę ketonową?
Keto grypę powoduje drastyczna zmiana odżywiania, podczas której przestawiamy nasz organizm do korzystania z węglowodanów i glukozy na tłuszcze i ketony jako źródło energii. W czasie adaptacji występuje również zmniejszona ilość insuliny w organizmie co wpływa na pracę nerek i możliwe będzie częstsze korzystanie z toalety.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest niski poziom glukozy we krwi, który jest spowodowany ograniczeniem spożycia cukru i węglowodanów, a także niedoborami minerałów, czy też zmiana w równowadze elektrolitowej.
Jak długo trwa keto grypa?
Sam początek keto grypy następuje w takcie około 1-2 dni po ograniczeniu węglowodanów. Dla większości osób grypa ketonowa trwa około tydzień. Są jednak przypadki, w których osoby chcące przejść w stan ketozy muszą mierzyć się z objawami grypy ketonowej nawet około miesiąca. Są również osoby, które keto grypy nigdy nie doświadczyły.
Wszystko zależy od tego, jak bardzo elastyczny jest nasz układ metaboliczny i jak szybko nasze ciało adaptuje się do zmian. Wszystko zależy od genetyki oraz od tego, czy w przeszłości Twoje ciało doświadczyło ketozy.
Objawy keto grypy
Objawy grypy ketonowej mogą być różne dla każdej osoby. Wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników. Do najczęstszych objawów keto grypy należą:
- Biegunki
- Bóle mięśni
- Bóle głowy
- Migreny
- Zaparcia
- Skurcze
- Drażliwość
- Huśtawki nastroju
- Słaba koncentracja
- Mgła mózgowa
- Bóle brzucha
- Zmęczenie
- Nieświeży oddech
- Pragnienie jedzenia
- Zaburzenia snu
Jak ograniczyć objawy grypy ketogenicznej?
W celu ograniczenia objawów grypy ketonowej lub też jej całkowitego zaniku należy po prostu poczekać. Większość osób potrzebuje tygodnia na przejście keto grypy. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w ograniczeniu objawów grypy keto.
1. Pij dużo wody
Spożywanie odpowiedniej ilości wody podczas ketozy i grypy ketonowej jest bardzo ważne do tego, aby wszystko przebiegło odpowiednio efektywnie i bezpiecznie. Dlatego też zadbaj o to, aby pod ręką mieć cały czas butelkę wody.
2. Zwiększ spożycie soli
Sól zawiera w sobie sód, który jest jednym z najbardziej skoncentrowanych elektrolitów w naszym ciele i odpowiada za skurcze mięśni. Szczególnie na początku diety ketogenicznej zwiększa się zapotrzebowanie na sód, dlatego też warto jest dodać dodatkową szczyptę soli do posiłków.
3. Wykonuj lekkie ćwiczenia
Lekkie ćwiczenia takie jak spacer po parku, czy rozciąganie mogą pozytywnie wpłynąć na niektóre objawy, takie jak napięcie mięśni i ogólne bóle ciała. Nie zaleca się jednak cięższych ćwiczeń przez osoby początkujące, ponieważ podczas przechodzenia w stan ketozy nasze ciało już jest nadmiernie eksploatowane i nie powinno się tego stanu za bardzo stresować.
4. Odpoczywaj
Warto jest również zadbać o odpowiedni odpoczynek. Keto grypa nie sprzyja ciężkiemu wysiłkowi, dlatego też warto jest po prostu poleżeć na kanapie i w jej trakcie odpoczywać. Szczególnie jeśli objawy są bardzo intensywne.
5. Zrezygnuj z alkoholu i kawy
Alkohol i kawa nie są wskazane podczas keto adaptacji, ponieważ alkohol najczęściej zawiera dużą ilość węglowodanów. Dodatkowo kawa i alkohol odwadniają organizm, co negatywnie wpływa na stan ketozy.
Może Cię zainteresować: EggFast – podstawowe informacje