ketoza co to

Ketoza – Czym jest i jak ją osiągnąć

Ketoza – Czym jest i jak ją osiągnąć

Ketoza to stan organizmu, w którym zamiast używać jako źródła energii węglowodanów i glukozy, używa on tłuszczy zgromadzonych w tkankach. Jest ona świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak używa się jej również to ulepszenia naszego stanu zdrowia. W tym artykule dowiesz się czym jest ketoza, jak ją osiągnąć oraz wszystkich informacji potrzebnych do jej bezpiecznego wprowadzenia.

Co to jest ketoza?

Ketoza to wymuszona synteza ciał ketonowych, które są produkowane w wątrobie. Podczas ketozy organizm przestaje pobierać energię z węglowodanów i glukozy, a jako główne źródło energii traktuje tłuszcze. Czyli głównym źródłem energii dla organizmu przestają być cukry, a stają się tłuszcze.

Ma ona wiele pozytywnych efektów, w których można znaleźć, chociażby zwiększone spalanie tłuszczów i ułatwione odchudzanie. Warto jest jednak zauważyć, że dieta keto nie jest dla każdego i przed jej zastosowaniem warto jest skonsultować się ze specjalistą.

Jak wprowadzić organizm w stan ketozy?

W celu wprowadzenia organizmu w stan ketozy należy po prostu wyeliminować lub bardzo ograniczyć spożywane węglowodany, czyli zastosować dietę ketogeniczną zwaną inaczej dietą tłuszczową. Rekomenduje się, aby podczas pierwszego wprowadzania organizmu w stan ketozy powoli ograniczać ilość spożywanych węglowodanów, aż do uzyskania około 20-30 gramów węglowodanów dziennie. Taka ilość jest odpowiednia do uzyskania stanu ketozy.

Należy również wiedzieć, że wprowadzenie organizmu w stan ketozy nie następuje z dnia na dzień. Potrzeba na to czasu oraz należy przejść okres keto adaptacji, podczas której może również wystąpić grypa ketonowa. To jak szybko organizm przejdzie w stan ketozy jest kwestią bardzo indywidualną oraz zależy od wielu czynników takich jak, chociażby elastyczność metaboliczna organizmu. Zazwyczaj osoby początkujące potrzebują na to około 30 dni.

Jakie są najczęstsze objawy i skutki ketozy?

Ketoza objawia się często bardzo dużą gamą objawów i skutków. Do najczęstszych z nich należą:

1. Nieświeży oddech

Jednym z najczęstszych i najwcześniej doświadczanych objawów tego, że nasz organizm wchodzi w stan ketozy jest nieświeży oddech. Wywołuje go nagromadzenie ketonów w organizmie, który w normalnej sytuacji wydaliłby go wraz z moczem. To nagromadzenie ketonów powoduje, że w ustach czujemy dziwny posmak, a zapach z ust przypomina trochę ocet jabłkowy. Niektórzy nazywają go mianem “owocowego”. W celu pozbycia się go należy po prostu myć zęby parę razy dziennie. Po powrocie do normalnej diety zapach znika.

2. Obniżenie poziomu cukru we krwi

Ketoza pojawia się, gdy ilość cukru we krwi się zmniejsza, a ilość ciał ketonowych zwiększa. Gdy ilość naszych ciał ketonowych we krwi jest mniejsza niż 3,0 mmol/l, oznacza to, że jesteśmy w stanie ketozy.

3. Krótkotrwały spadek formy fizycznej

Warto również wiedzieć, że poprzez zmniejszenie ilości węglowodanów we krwi, spadnie nam również forma fizyczna. Ten efekt trwa wyłącznie przez jakiś czas i po przejściu keto adaptacji możemy zauważyć nawet poprawę formy fizycznej dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu tłuszczy w tkankach, które zawierają w sobie o wiele większą ilość energii.

4. Problemy ze snem

W szczególności osoby początkujące mogą mieć problem z zasypianiem. Przyczyną jest zmiana rodzaju paliwa, którego nasz organizm używa do uzyskania energii. Problem ze snem pojawia się w pierwszych fazach osiągania ketozy i trzeba je po prostu przetrwać.

5. Problemy z trawieniem

W przypadku bardzo drastycznej zmiany nawyków żywieniowych można doświadczyć biegunek oraz zaparć. W celu ograniczenia tego efektu, przechodzenie na ketozę należy rozłożyć na mniejsze części oraz realizować powoli i systematycznie. Warto również spożywać większą ilość błonnika, który ułatwi wizyty w toalecie.

6. Utrata wagi

Jednym z głównych celów przechodzenia przez ludzi na ketozę jest utrata wagi. Często można odnotować zdrowe zrzucanie około 1 kilograma tygodniowo przy zachowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego.

7. Zmniejszenie apetytu

Kolejnym skutkiem ketozy, którego możemy doświadczyć jest spadek apetytu. Osoby korzystające z diety keto, mimo zachowania odpowiednich ilości kalorii w posiłkach zgłaszają, że niektóre porcje są dla nich zbyt duże. Jest to spowodowane tym, że organizm w o wiele łatwiejszy sposób reguluje spożywane kalorie, a przyjmowane oleje mct zwiększają poczucie sytości posiłków. Również ograniczone węglowodany nie wpływają na zwiększenie łaknienia.

Po czym poznać, że jest się w ketozie?

Poczujesz dziwny posmak w ustach i będziesz mieć nieświeży oddech. Możesz doświadczyć problemów z zasypianiem, krótkotrwałego spadku formy fizycznej oraz problemów z trawieniem. Dodatkowo zauważysz zmniejszenie apetytu oraz będziesz tracić wagę. Oprócz tego znacznie poprawią się Twoje zdolności poznawcze i łatwiej będzie ci się myśleć. Będziesz mieć również więcej energii.

Przeciwwskazania w przypadku ketozy

Wprowadzenie się w stan ketozy sprawia, że niektóre narządy są bardziej niż zwykle obciążone. Osoby, które mają problemy z nerkami, wątrobą czy trzustką powinny przed zastosowaniem ketozy skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Narządy te podczas rozkładu ciał ketonowych pracują w o wiele bardziej intensywny sposób niż zwykle dlatego też jeśli na któryś z nich chorujemy, może się to okazać niebezpieczne dla zdrowia.

Dieta ketogeniczna może również sprawić wiele szkód osobom mającym wrodzone zaburzenia metaboliczne, cukrzykom, chorym na porifirię, chorym na kwasice organiczną, kamicę nerek, dróg żółciowych, schorzenia wątroby i hipoglikemię. Przed wejściem w stan ketozy warto jest wcześniej skonsultować się ze specjalistą oraz przejść podstawowe badania takie jak na przykład morfologia krwi.

 

Może Cię również zainteresować: Kawa kuloodporna – podstawowe informacje.

Facebook Twitter Google+

ZDOBĄDŹ RABAT 10%

Zapisz się na Newsletter Ketomanii, aby skorzystać z promocji.

Powiadomimy cię o nowościach w sklepie i specjalnych promocjach!