kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna – podstawowe informacje

Kawa kuloodporna – podstawowe informacje

W tym artykule przybliżymy to czym właściwie jest kawa kuloodporna oraz jakie korzyści może dać jej regularne spożywanie. Wiele osób na co dzień korzysta z tego rozwiązania, aby zastąpić śniadanie i dobrze rozpocząć dzień. Dlatego też zapraszamy do czytania oraz do poznania czym właściwie jest kawa kuloodporna, kto ją wynalazł oraz jakie ma zalety i wady.

Kawa kuloodporna — co to jest?

Kawa kuloodporna to najprościej mówiąc kawa z tłuszczem i olejem. Ma ona służyć jako posiłek w kubku i jest często stosowana jako zastępstwo dla śniadania. Jest ona bardzo popularna wśród wielbicieli diety ketogenicznej oraz niskowęglowodanowej, ale może budzić pewne kontrowersje.

Napój ten wynalazł Dave Asprey, czyli bloger, który podczas swoich podróży po Tybecie zauważył, że tamtejsi mieszkańcy piją kawę z mlekiem jaków oraz masłem. Po powrocie ze swoich podróży zmienił herbatę na kawę, a mleko jaków na inne średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, czyli na przykład olej kokosowy.

Wynalazca kawy kuloodpornej nie jest lekarzem, dietetykiem, czy też innym specjalistą posiadającym autorytet w tematach żywienia, jednak coraz to rosnąca liczba osób polecających kawę kuloodporną sugeruje, że warto jest zainteresować się tym napojem oraz pozytywnymi skutkami, które może zapewnić.

Jakie korzyści daje picie kawy kuloodpornej?

Nie zostały przeprowadzone jeszcze żadne badania, które jednoznacznie określą skutki picia kawy kuloodpornej. Dlatego też efekty są często podawane przez jej użytkowników oraz część z nich możemy również wywnioskować.

Pierwszym skutkiem kawy kuloodpornej, który odczujemy będzie wydłużone uczucie sytości, dzięki tłuszczom średnio łańcuchowym. Dlatego też większość osób stosujących kawę kuloodporną, pije ją zamiast śniadania. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy zastąpić często wysokowęglowodanowe śniadanie i spożyć zamiast niego wysokiej jakości tłuszcze nasycone.

Kolejnym efektem, który sprawi, że kawa kuloodporna najprawdopodobniej na stałe zagości wśród Twojego jadłospisu jest znaczne polepszenie funkcji poznawczych. Dzięki kawie kuloodpornej można myśleć o wiele wydajniej, szybciej łączyć fakty i kojarzyć rzeczy.

Warto również zauważyć, że napój ten dodaje bardzo dużo energii. Jako, że jest to napój z kofeiną, kawa kuloodporna przyspiesza metabolizm, poprawia ukrwienie i dotlenienie tkanek oraz stymuluje ośrodkowy układ nerwowy.

Kolejnym punktem, który zainteresuje osoby chcące zgubić zbędne kilogramy jest to, że kawa kuloodporna w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływa na spalenie kilogramów przy pomocy usprawnienia lipolizy tłuszczy w organizmie. Dodatkowo pozwala również na uzupełnienie dziennych tłuszczy podczas diety ketogenicznej.

Jak przygotować kawę kuloodporną?

W celu przygotowania kawy kuloodpornej należy zaparzyć 300 mililitrów kawy (najlepiej jeśli ziarna są świeżo palone), a następnie dodać do niej dwie łyżki masła oraz dwie łyżki olejku kokosowego (lub MCT — średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe). Tłuszcze należy dodać do kawy bezpośrednio po jej zaparzeniu, gdy jest jeszcze gorąca, a następnie wszystko dokładnie wymieszać lub też zblendować. Po tym można cieszyć się pyszną kawą kuloodporną. Odpowiednio przygotowaną kawę warto wypić, gdy jest ciepła, ponieważ wtedy też najlepiej smakuje.

Składniki kawy kuloodpornej

  • 300 mililitrów kawy,
  • jedna-dwie łyżki masła,
  • jedna-dwie łyżki olejku kokosowego (lub MCT — średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe).

Czy kawa kuloodporna jest zdrowa?

Jak wszystko, tak i również kawa kuloodporna wpływa na zdrowie. W celu zachowania jego dobrego stany należy trzymać się pewnych wskazań, czyli uważać na jej ilość. Zbyt duża ilość tłuszczów dostarczonych w kawie kuloodpornej może okazać się niekorzystna dla zdrowia. Kawa kuloodporna może zwiększać ryzyko chorób serca i zwiększyć szanse na zawał serca, jeśli pijemy jej zbyt dużo. Dlatego też nie powinno przekraczać się jednej szklanki kawy kuloodpornej dziennie.

Dodatkowo warto zauważyć, że w internecie często nadaje się kawie kuloodpornej niemal magiczne właściwości. Należy być bardzo sceptycznym do tego typu informacji, ponieważ nie istnieją jeszcze badania jednoznacznie potwierdzające jej skutki dla organizmu.

Kawa kuloodporna — pytania i odpowiedzi

Pytanie 1: Ile razy dziennie można pić kawę kuloodporną?

Kawę kuloodporną można pić nawet dwa razy dziennie jednak lepiej jest tego nie robić. Zbyt duża ilość kawy z tłuszczem i olejem może prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia.

Pytanie 2: Ile kalorii ma kawa kuloodporna?

Kawa kuloodporna ma zazwyczaj około 400-500 kalorii.

 

Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie kawy kuloodpornej, zapraszamy do kontaktu. Chętnie na nie odpowiemy!

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym produktem związanym z kawą kuloodporną, czyli kawą Arabica z dodatkiem masła od zwierząt karmionych trawą.

Facebook Twitter Google+

ZDOBĄDŹ RABAT 10%

Zapisz się na Newsletter Ketomanii, aby skorzystać z promocji.

Powiadomimy cię o nowościach w sklepie i specjalnych promocjach!