Co jeść na keto adaptacji?

Co jeść na keto adaptacji?

Keto adaptacja to szczególnie ważny czas dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą ketogeniczną. Dlatego też przygotowaliśmy specjalny poradnik dotyczący tego co można na niej jeść.

Czym różnią się posiłki na keto adaptacji od tych na diecie ketogenicznej?

Dokładnie o tym co jeść na diecie ketogenicznej mówimy w osobnym artykule – więc zapraszamy do zapoznania się z nim. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy posiłkami na diecie ketogenicznej, a tych na keto adaptacji to większych różnic tak naprawdę nie ma. Należy po prostu jeść posiłki, które jedlibyśmy również będąc już na ketozie.

Jest jednak jedno “ale” i dotyczy ono tego, że na keto adaptacji musimy w szczególności uważać na ilość spożywanych składników odżywczych, czyli węglowodanów, białka i tłuszczu. Jest to spowodowane tym, że – szczególnie przechodząc na keto po raz pierwszy – organizm nie rozumie co się dzieje. Sama keto adaptacja potrafi trwać około 30 dni i w tym okresie nasz organizm przestawia się z pobierania energii z węglowodanów na pobieranie energii z tłuszczy.

Dlatego też tak ważne jest to, aby w szczególności uważać i bezwzględnie trzymać się zaleceń osiągnięcia ketozy, ponieważ w bardzo łatwy sposób można po prostu się z niej wybić.

Pułapka przy jedzeniu zbyt dużej ilości białka na keto adaptacji

Tak jak wspomniałem powyżej – bardzo ważne jest trzymanie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nie dotyczy to jedynie węglowodanów, których na keto adaptacji należy spożywać maksymalnie 20-30 gramów dziennie, ale również białka.

Nasz organizm posiada pewien mechanizm-pułapkę, która może sprawić, że nigdy nie osiągniemy stanu ketozy, jeśli będziemy spożywać zbyt dużą ilość białka. Ten mechanizm nazywa się glukoneogeneza i sprawia, że jeśli dostarczamy bardzo małej ilości węglowodanów, a spożycie białka przekracza 20-30% całkowitych kalorii dostarczonych organizmowi to zaczyna on “zmieniać białko na węglowodany”. Przez to nie jest możliwe osiągnięcie stanu ketozy, która jest potrzebna do tego, aby wykorzystać w pełni zalety diety ketogenicznej.

Najbardziej polecane produkty podczas keto adaptacji

Tak jak wspomniałem wcześniej, najważniejsze jest to, aby pilnować makro, czyli spożywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Jednak istnieją produkty szczególnie polecane, dzięki którym w łatwiejszy sposób przejdziesz cały proces. Są to:

 • Wieprzowina : np. boczek, łopatka, karkówka, golonka, żeberka.
 • Wołowina
 • Podroby (wątróbka, serca)
 • Jajka
 • Kości do wywarów
 • Tłuste, dzikie ryby: łosoś, śledź, makrela
 • Owoce morza
 • Warzywa niskowęglowodanowe, czyli w zasadzie wszystkie oprócz skrobiowych najlepiej zielone, liściaste.
 • Kiszonki np. kiszona kapusta. (Oprócz tego, że stanowią doskonałe źródło probiotyków, zawierają mało węglowodanów).
 • Tłuszcze: smalec, masło (o zawartości min 82% tłuszczu) i klarowane, łój, tłuszcz gęsi oraz kaczy, oliwa z oliwek i oliwki,
 • Olej z awokado i awokado,
 • Olej kokosowy.

Dodatkowo dla osób, które chcą jeszcze bardziej urozmaicić swoją dietę ketogeniczną przygotowaliśmy możliwość zakupu produktów keto, które dokładnie wyselekcjonowaliśmy, tak aby mogły w odpowiedni sposób wspomóc Cię podczas keto adaptacji. Można znaleźć je tutaj: Produkty keto.

Facebook Twitter Google+

ZDOBĄDŹ RABAT 10%

Zapisz się na Newsletter Ketomanii, aby skorzystać z promocji.

Powiadomimy cię o nowościach w sklepie i specjalnych promocjach!